понеділок, 23 березня 2020 р.

23.03.2020 П 15 українська мова


Тема: Текст як одиниця спілкування
План:
3. Ефективність мовлення.
4. Стратегія і тактика мовленнєвої поведінки.
5. Комунікативний намір.


► Прочитати. Укласти пам’ятку у вигляді вимог до написання тексту виступу оратора.
Кожний виступ складається з трьох основних частин: початку (вступу), основної частини і закінчення (висновків).
Початок виступу має велике значення, бо саме на цьому етапі промовець має розв’язати кілька важливих завдань, від яких залежить успіх цього виступу: подолати хвилювання і набути впевненості; встановити контакт із слухачами, завоювати їхні симпатії; зацікавити аудиторію темою свого виступу; стисло схарактеризувати загальний зміст виступу і розподілити його на окремі питання.
З’явившись перед аудиторією, слід привітатися з присутніми, витримати паузу, подолати внутрішнє хвилювання й почати виступ із чогось цікавого або із суті питання, уникаючи шаблону. Це може бути випадок із життя, парадоксальне формулювання, приказка, прислів’я чи афоризм. Потім коротко охарактеризувати зміст, завдання промови, а також часткові питання, на яких оратор передбачає зупинитися.
Виклад змісту основної частини слід здійснювати за принципом від простого до складного, стежачи, щоб, з одного боку, усе, що говориться, було зрозуміле слухачам, а з іншого, щоб не було банальним, усім відомим. Інформація може упорядковуватися різними способами:
· у хронологічній послідовності, коли потрібно викласти події чи схарактеризувати певний процес роботи;
· у формі опису певного предмета, явища, пояснення його будови, функцій, істотних ознак тощо;
· шляхом переліку основних пунктів, характеристик, прикладів застосування, переваг;
· шляхом викладу певних тез, їх аргументації.
До найцікавіших форм викладу належить розповідь; найменш цікавим з-поміж інших типів мовлення є опис, рівень інтересу до роздуму залежить від актуальності порушеної проблеми, глибини, переконливості аргументації висунутих тез, доступності самого викладу.
У закінченні (висновках) виступу промовець узагальнює основні думки, робить підсумок виступу, надаючи йому логічної завершеності, закінченості, цілісності і тим самим посилюючи вплив на слухача (За Л. Скуратівським).

Домашнє завдання: скласти текст на тему: "Звички, що руйнують Ваше життя"

Немає коментарів:

Дописати коментар